dantu spalvos pokyciai
Dalintis

Kartais pastebime vieno ar kelių dantų spalvos pakeitimus. Čia trumpai apžvelgsim, kodėl taip nutinka ir kaip galima tai išspręsti.

Taigi dantis yra sudarytas iš emalio (kietoji danties dalis, kuri yra peršviečiama), dentino (porėtoji danties dalis, esanti po emaliu ir turinti gelsvą atspalvį), cemento (šakninė danties dalis) ir nervo (pulpos).

3 dantų spalvų pokyčio tipai:

  • Išorinis, kai apnašos nudažo emalį;
  • Vidinis, kai patamsėję vidinės danties struktūros;
  • Dėl amžiaus, varijuoja ir išorinis ir vidinis spalvos pakitimas.

12 dažniausių spalvos pokyčio priežasčių:

1. Paviršinis apnašas

Chromogeniniai komponentai maiste ir gėrimuose gali įtakoti išorines dantų apnašas. Dažniausiai tai atsiranda reguliariai vartojant maistą ar gėrimus, turinčius dažomųjų savybių. Prie tokių produktų galima būtų priskirti kavą, arbatą, tamsias sultis ir vyną. Dantų apnašos absorbuoja pigmentą iš produktų ir taip šypsena pagelsta. Rūkymas taip pat tamsina dantis. Tokius spalvos pokyčius gali nuimti profesionali burnos higiena.

2. Sugedę dantys

Netaisyklingas ar nereguliarus dantų valymas įtakoja apnašų susidarymą ant dantų. Dantų apnašos turinčios bakterijų gali atrodyti žalios ar oranžinės, taip pat apnašų kaupimasis sukelia kariesą. Ankstyvieji karieso ženklai atrodo kaip rudos ar geltonos dėmės ant danties. Kai ėduonis suintensyvėja,pradeda formuotis skylutė ir toje vietoje dantis pasidaro pilkai juodas. Šioje situacijoje reikia kuo skubiau kreiptis į odontologą, kad sugydytų dantį.

3. Spalvos pokytis po danties kanalų gydymo

Po danties kanalo gydymo, dantis yra nebemaitinamas, nes būna pašalintas nervas ir šalinant nervą dentino tubulės sugėrė šiek  tiek kraujo. Todėl dažniausiai tokie dantys turi pilkai rusva atspalvį ir skiriasi nuo kitų dantų savo spalva. Kartais dantys turi rožinį atspalvį, jis būna nuo seniau naudotos tam tikros kanalų plombinės medžiagos. Tokius dantis galima bandyti balinti odontologo kabinete.

4. Danties trauma

Danties traumos pasekmė dažnai būna danties nervo mirtis. Reaguodamas į traumą, organizmas išleidžia raudonuosius kraujo kūnelius, kuriuose yra daug geležies. Kai šios kraujo dalelės išskaidomos danties viduje, jos išleidžia geležies pigmentą ir taip dantis tampa tamsesniu.

5. Medikamentai, vartojami emalio formavimosi stadijoje

Kai kurie vaistai gali taip pat įtakoti spalvos pokyčius. Vartojant tetracikliną, dantų spalva gali pakisti į geltoną, rusvą ar pilką. Netgi kai kurie burnos skalavimo skysčiai, kuriuose yra chlorheksidino ir cetilpiridino gali nudažyti dantis. Pirmu atveju padeda dantų balinimas, antruoju tiesiog profesionali burnos higiena gydytojo kabinete.

6. Fluorozė

Dantų formavimosi stadijos metu, patekus dideliam fluoro kiekiui į organizmą gali išsivystyti fluorozė. Ši būklė pasireiškia matinėm baltom dėmelėm ant dantų emalio. Priklausomai nuo sunkumo, fluorozė gali įtakoti geltonas, tamsiai rudas dėmes ir hipoplazija (blogą emalio būklę, kuomet dantys lengvai trupa arba nuskyla)

7. Spalvos pokytis bėgant laikui.

Yra natūralu,jog dantys patamsėja bėgant metams. Nes tiesiog plonėja emalio sluoksnis ir labiau matomas dentinas, kuris yra gelsvesnis. Tą įtakoja erozija ir perstiprus dantų valymas.

8. Dantų patamsėjimas nuo amalgaminės plombos

Tamsi danties plomba, dar vadinama sidabrine susideda iš tam tikrų metalų. Kurie kaip ir visi metalai koroduoja ir to pasekoje danties dentino tubulės įsigeria smulkių metalo dalelių. Kas ir įtakoja patamsėjusią danties spalvą.

9. Danties gydymas tam tikrais vaistais

Kai yra labai didelis danties pažeidimas ir kartais jis siekia danties pulpą t.y. nervą. Pacientui nesiskundžiant jokiais skausmais, gydytojas bando gelbėti dantuką nuo endodontinio gydymo t.y. nervo pašalinimo iš danties, uždėdamas tam tikrų vaistų. Jie laikui bėgant patamsėja ir suteikia dantukui pilką spalvą.

10. Plomba pakeičia spalvą

Kartais su laiku pasikeičia danties plombos spalva. Geriausias sprendimas tokias plombas tiesiog pakeisti. Taip patspalva kartais pasikeičia esant tarpui tarp danties ir plombos. Nes ten kaupiasi nešvarumai ir įtakoja kitokią spalvą.

11. Pakitusi spalva ties danties vainikėliu

Kai dantis protezuojamas metalo keramikos vainikėliu, laikui bėgant atsiranda pilka juostelė ties dantenom, tai dažniausiai persišviečia metalas pro ploną keramikos sluoksnį, ypatingai kai nusileidžia dantenos. Todėl rekomenduojama priekiniam dantims rinktis bemetales konstrukcijas.

12. Dantų spalvos pokytis dėl dantų akmenų

Kai dantų apnašos sukietėja, jos tampa tamsiai geltonos ar tamsiai rudos. Ir tai pakeičia dantų spalvą, todėl rekomenduojama profesionali burnos higiena kas 6 mėnėsius.

Dažniausiai visos bėdos su dantų spalvos pokyčiais išsprendžiamos, tereikia kreiptis į specialistus.

Dantukas LT| naujienos| patarimai | informacija
Priežastys: Kodėl pakito jūsų dantų spalva
Pavadinimas
Priežastys: Kodėl pakito jūsų dantų spalva
Apibudinimas
Kartais pastebime vieno ar kelių dantų spalvos pakeitimus. Čia trumpai apžvelgsim, kodėl taip nutinka ir kaip galima tai išspręsti.
Autorius

Comments are closed.