E-cigaretes3
Dalintis

Elektroninės cigaretės dažnai yra pateikiamos kaip saugesnė rūkymo alternatyva. Tačiau naujausių tyrimų duomenimis jos tokios pat žalingos kaip ir paprastos cigaretės.

Moksliniame straipsnyje žurnale „Oncotarget“ tyrėjai aprašė, jog cheminės medžiagos esančios e-cigarečių garuose yra tokios pat kenksmingos burnos ertmės ląstelėms kaip ir tabako dūmai. Šie ląstelių pažeidimai gali sukelti tokias burnos ertmės problemas, kaip dantenų ligos, dantų netekimas ir burnos vėžys.

Elektroninė cigaretė yra sudaryta iš baterija maitinamos dalies, kuri kaitina kitoje dalyje esantį skystį (užpildą), pastarasis kaisdamas virsta garais, kuriuos „rūkantysis“ įkvepia.

Nors kai kurie elektroninių cigarečių užpildai yra be tabako, tačiau sudėtyje yra nikotino ir kitų cheminių medžiagų, įskaitant ir kvapniąsias medžiagas. Per paskutinius metus e-cigarečių naudojimas smarkiai išaugo, ypatingai tarp jaunų žmonių pvz. 2011 metais 1,5 % studentų naudojo e-cigaretes, o 2015 jau 16%. Kadangi trūko duomenų apie elektroninių cigarečių žalą, buvo manoma, jog jos nesukelia jokios žalos sveikatai.

Studijų vadovas Irfan Rahman Niujorko medicnos ir odontologijos Ročesterio Universiteto profesorius ir jo kolegos tyrė kaip e-cigaretės įtakoja burnos ertmės būklę. Jie ištyrė burnos gleivinės audinius žmonių, kurie nerūko ir naudojančių e-cigaretes su tabaku ar mentolio kvapniąja medžiaga.

Tabako skonio elektroninių cigarečių garų sudėtyje yra 16 miligramų nikotino, tuo tarpu mentolio skonio – 13-16 miligramų nikotino arba visai jo nėra. Mokslininkai atrado, jog visos e-cigaretės pažeidžia dantenų audinio ląsteles labai panašiai kaip ir paprastų cigarečių dūmuose.

Tyrėjai nustatė jog e-cigarečių užpildui sudegus ir garams patekus į burnos ertmę, sukeliama ląstelių reakciją, kurios metu jos išlaisvina uždegiminius baltymus, kas sukelia ląstelių stresą, ko pasekoje šis pažeidimas gali sukelti įvairias burnos ertmės ligas.

Mokslininkai pažymi, jog nikotinas prisideda prie dantenų ligų, tačiau e-cigarečių kvapniosios medžiagos taip pat žaloja burnos gleivinės ląsteles, ypatingai mentolio skonio garai sukelia didžiausią žalą. Nors ir reikia išsamesnių tyrimų, ypatingai kokį efektą sukelia elektroninės cigaretės naudojant jas ilgą laiką, mokslininkai džiaugiasi šiais savo atradimais.

Kituose tyrimuose paskelbtuose „Journal of Cellular Physiology“ daktaras Mahmound Rouabhia iš Kanados Laval universiteto odontologijos fakulteto ir jo kolegos aprašo tyrimą, kurio metu tyrėjai burnos ertmės epitelio ląsteles patalpino į indą pripildytą skysčio analogišką seilėms. Kad stimuliuotu elektroninių cigarečių rūkymą, mokslininkai e-cigarečių garus pompavo į indą 5 sekundes kas 60 sekundžių 15 minučių per dieną. Tai buvo atliekama 1, 2 arba 3 dienas.

Išanalizavę mikroskopuojant garų pažeistas epitelines ląsteles, mokslininkai nustatė labai didelį kiekį ląstelių pažeidimų ir netgi žučių. Tyrėjai pažymi, jog įprastai pažeistų ir žūstančių ląstelių būna maždaug 2 procentai. Vis dėlto buvo atrasta, jog ląstelių paveiktų e-cigarečių garų šis skaičius išaugo atitinkamai 18 %, 40% ir 53% veikiant 1,2 ir 3 dienas.

Šie mokslininkų atradimai tik pradžia, ateityje jie žada tirti išsamiau elektroninių cigarečių žalą burnos ertmei.

Šaltiniai:
E-cigarettes and flavorings induce inflammatory and pro-senescence responses in oral epithelial cells and periodontal fibroblasts, Irfan Rahman et al., Oncotarget, doi: 10.18632/oncotarget.12857, published online 24 October 2016.
E-cigarette vapor induces an apoptotic response in human gingival epithelial cells through the caspase-3 pathway, Mahmoud Rouabhia et al., Journal of Cellular Physiology, doi: 10.1002/jcp.25677, published online 3 November 2016.
Dantukas LT| naujienos| patarimai | informacija
Elektroninės cigaretės tokios pat žalingos kaip ir įprastos cigaretės
Pavadinimas
Elektroninės cigaretės tokios pat žalingos kaip ir įprastos cigaretės
Apibudinimas
Elektroninės cigaretės dažnai yra pateikiamos kaip saugesnė rūkymo alternatyva. Tačiau naujausių tyrimų duomenimis jos tokios pat žalingos kaip ir paprastos cigaretės. Cheminės medžiagos esančios e-cigarečių garuose yra tokios pat kenksmingos burnos ertmės ląstelėms kaip ir tabako dūmai. Šie ląstelių pažeidimai gali sukelti tokias burnos ertmės problemas, kaip dantenų ligos, dantų netekimas ir burnos vėžys.
Autorius

Comments are closed.