ivairus cukrus 2
Dalintis

Šiomis dienomis buvo paskelbti keli svarbūs tyrimų rezultatai rodantys tiesioginę cukrinio diabeto ir periodontito sąsają. Vieni tyrimai atskleidė, jog periodontitas gali būti 2 tipo diabeto ankstyvasis požymis. Kitai buvo įrodyta, jog cukrinis diabetas sukelia periodontitą.

Remiantis naujausiais duomenimis diabetu serga maždaug 422 milijonai pasaulio populiacijos ir šis skaičius nuolat auga.

Naujausi tyrimai paskelbti „BMJ Open Diabetes Research & Care“ atskleidžia jog periodontitas gali būti ankstyvasis cukrinio diabeto požymis. Šiame tyrime Amsterdamo universiteto mokslininkai tyrė 313 savanorių, iš kurių 126 turėjo gingivitą, 78 žmonės sirgo periodontitu ir 198 – neturėjo jokių dantenų ligos pažymių. Dalyviai sergantys periodontitu taip pat pasižymėjo didesniu kūno masės indeksu (KMI), negu visi kiti tiriamieji. Tačiau kiti diabeto rizikos faktoriai, tokie kaip aukštas kraujospūdis ir aukštas cholesterolio lygis visose trijose grupėse buvo panašūs.

Tyrėjai analizavo HbA1c kiekį sausose kraujo dėmėse ir lygino jo kiekį esant diabetui ir prieš diabetinei būklei tarp dviejų grupių. HbA1c kiekis parodo vidutinį kraujo cukraus kiekį per paskutinius 2-3 mėnesius.  Tyrimas parodė, jog tiriamieji turintys periodontitą, taip pat pasižymėjo aukštesniu HbA1c kiekiu kraujyje. Tiriamųjų turinčių smarkų dantenų uždegimą kraujyje buvo vidutiniškai rasta 45mmol/mol HbA1c, tuo tarpu sergančiu gingivitu ir tarp visiškai sveikų asmenų atitinkamai rezultatai buvo 43mmol/mol ir 39mmol/mol.

Tyrimo metu net 18 procentų tiriamųjų sirgusių periodontitu buvo diagnozuotas cukrinis diabetas.

Šis tyrimas remiasi stebėjimais todėl negali paaiškinti tikslių sąsajų tarp periodontito ir cukrinio diabeto, tačiau tyrimo autoriai rekomenduoja pacientams sergantiems periodontitu pasitikrinti dėl cukrinio diabeto.

Tuo tarpu Pensilvanijos universiteto mokslininkai atrado jog cukrinis diabetas sukelia burnos mikrobiomo pakitimus. Tyrimas, publikuotas žurnale „Cell Host & Microbe“, parodė jog ne tik burnos mikrobiomas pasikeičia esant cukriniam diabetui, tačiau ir tai susiję su uždegimu ir kaulo netekimu. Dana Graves vyriausioji tyrimo autorė teigia: „Iki šiol nebuvo konkrečių įrodymų, jog cukrinis diabetas veikia burnos mikrobiomą.“

Tik prieš keturis metus Europos periodontologų federacija ir Amerikos periodontologų akademija paskelbė,jog nėra jokių įtikinančių įrodymų, jog cukrinis diabetas tiesiogiai susijęs su mikrobiomo pasikeitimu. Tačiau Grave su kolegomis žiūrėjo į tai skeptiškai ir nusprendė šį teiginį ištirti su pelėmis imituojančiomis 2 tipo cukrinį diabetą.

Mokslininkai pirmiausiai charakterizavo pelių sergančių cukriniu diabetu burnos mikrobiomą lygindami su sveikomis pelėmis. Jie atrado, jog burnos mikrobiomas buvo vienodas abiejose grupėse, prieš išvystant sergančioms pelėms hiperglikemiją (aukštą cukraus kiekį kraujyje). Tačiau vos tik pelėms buvo hiperglikemija, jų burnos mikroflora pakito. Pelės turinčios cukrinį diabetą taip pat sirgo ir periodontitu, įskaitant kaulo netekimą aplink dantis ir pakilusį IL-17 kiekį (signalinė molekulė dalyvaujanti imuniniame atsake  ir uždegime). Padidėjęs IL-17 kiekis žmogaus organizme yra susijęs su periodonto ligomis.

Šis atradimas pažymi ryšius tarp burnos mikrobiomo ir periodontito, tačiau tai neįrodo jog mikroorganizmų pokyčiai sukelia ligą. Kad įrodyti šį ryšį mokslininkai perkėlė mikroorganizmus iš pelių, sergančių cukriniu diabetu, į pelių, augintų visiškai be mikroorganizmų, organizmus. Šioms pelėms taip pat pasireiškė kaulo netekimas. Mikrokompiuterinė tomograma parodė, jog šioms pelėms 42 procentais sumažėjo kaulo, lyginant su tom, kurioms buvo perkelti sveikų pelių mikroroganizmai. Tyrimai taip pat parodė ryškų uždegimą.

Mokslininkai, norėdami sužinoti kaip mikrobiomas veikia periodontito atsiradimą, pakartojo mikrobiomo perkėlimo eksperimentą, tik šį kartą pelės gavo jau gydytų nuo cukrinio diabeto pelių mikroorganizmų su anti-IL-17 antikūniais. Taigi jų kaulo netekimas lyginant su pelėmis gavusiomis negydytų pelių mikroorganizmus buvo ženkliai mažesnis.

Šie tyrimai parodė, jog cukrinis diabetas inicijuoja pasikeitimus burnos mikrobiome ir sukelia periodontitą. Cukrinio diabeto gydymas gali pristabdyti periodontito vystymąsi, tačiau reikia nepamiršti ir geros burnos higienos.

 

Šaltiniai:
Diabetes Enhances IL-17 Expression and Alters the Oral Microbiome to Increase Its Pathogenicity, Dana T. Graves et al., Cell Host & Microbe, doi: 10.1016/j.chom.2017.06.014, published 12 July 2017.
Dantukas LT| naujienos| patarimai | informacija
Cukrinis diabetas sukelia periodontitą
Pavadinimas
Cukrinis diabetas sukelia periodontitą
Apibudinimas
Šiomis dienomis buvo paskelbti keli svarbūs tyrimų rezultatai rodantys tiesioginę cukrinio diabeto ir periodontito sąsają. Vieni tyrimai atskleidė, jog periodontitas gali būti 2 tipo diabeto ankstyvasis požymis. Kitai buvo įrodyta, jog cukrinis diabetas sukelia periodontitą.
Autorius

Comments are closed.